Menu

تولیت کتابخانه | آیت الله علوی بروجردی

آشنایی با زندگی‌نامه

آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی - تولیت مسجد اعظم قم (1383ه.ش)

آیت الله سید محمد جواد علوی طباطبایی بروجردی سب‍ط آیت الله العظمی بروجردی در بیست وششم فروردین 1330 شمسی مطابق با نهم رجب المرجب 1370 قمری در خانواده روحانی و متدین در شهر مقدس قم چشم به جهان گشود. والده گرانقدرشان دختر حضرت آیت الله العظمی بروجردی می باشند و پدر بزرگوارشان مرحوم آیت الله سید محمد حسین علوی بروجردی از خانواده و شاگردان آن زعیم شیعه بودند.

ایشان تحصیلات خود را از مکتب خانه آغاز نموده واز پنج سالگی راهی مدرسه شدند و تا کلاس چهارم ابتدایی در شهر مقدس قم مشغول تحصیل بودند. پس از درگذشت آیت الله العظمی بروجردی و مهـاجرت به تهران ، تحصیلات خود را تا پایان دوره دبیرستان ، در این شهر پی گرفتند و در خرداد 1348 شمسی با معدل بالا موفق به اخذ دیپلم در رشته طبیعی شدند. وی پس از اخذ دیپلم در تهران، در سال 1348ش راهی حوزه علمیه قم شدند . آیت الله علوی قبل از ورود رسمی به حوزه علمیه، همزمان با تحصیل در دبیرستان، تحصیلات حوزوی خود را در مدرسه علمیه شیخ عبدالحسین در بازار تهران آغاز کرده بودند و کتاب‌های رایج ادبیات عرب را فرا گرفته و علاوه بر آن در تعطیلات تابستان‌ها هم در شهر مشهد مقدس نزد استاد ادیب نیشابوری تلمذ می‌کردند. ایشان با ورود به حوزه علمیه قم، تحصیل در مقطع سطح را آغاز نمودند و از محضر اساتید برجسته حوزه حضرا ت آیات آقایان  اعتمادی، ستوده، پایانی، سلطانی، سبحانی و ابطحی کاشانی بهره بردند. آقا سید محمد جواد برای رسیدن به قله رفیع اجتهاد، مدت 25 سال در دروس خارج اساتید بزرگ حوزه حضرات آیات عظام آقایان وحید خراسانی (16 سال)، میرزا جواد تبریزی، سید محمد رضا گلپایگانی، حاج شیخ مرتضی حائری و سید محمد روحانی شرکت کردند. ایشان درعلوم معقول هم از محضر اساتیدی چون آیت الله صدر، آیت الله جوادی آملی وشهید آیت الله مطهری بهره بردند.آیت الله علوی بروجردی در کنار تحصیل به تدریس اهتمام ویژه داشتند و مکرر دروس سطح و عالی حوزه را تدریس نمودند. معظم له از سال 1370ه.ش به تدریس خارج اصول و از سال 1375 ه.ش به تدریس خارج فقه پرداختند.از دیگر فعالیت های علمی و پژوهشی آیت الله علوی بروجردی ،آثار مکتوب و ارزشمندی است که در مباحث مختلف علمی به رشته تحریر در آورده اند. برخی از این آثار عبارتند از:

  •  تقریرات خارج اصول آیت الله العظمی وحید خراسانی
  • تقریرات خارج فقه (مکاسب،صلوه) آیت الله العظمی وحید خراسانی
  • تقریرات یک دوره اصول آیت الله العظمی سید محمد روحانی
  •  تقریرات حج، خیارات و بیع آیت الله العظمی سید محمد روحانی
  • تقریرات حج،عمره وبیع آیت الله العظمی گلپایگانی
  • تقریرات خیارات و خمس آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری
  • تقریرات مکاسب محرمه آیت الله العظمی میرزا جواد آقا تبریزی
  • تقریرات الهیات بالمعنی الاعم(اسفار) آیت الله جوادی آملی
  • نقش و جایگاه عقل در استنباط
  • قاعده لا حرج
وی به منظور احیای آثار جد بزرگوار خود، موسسه حضرت آیت الله العظمی بروجردی تاسیس نمودند.
تولیت مسجد اعظم و اماکن وابسطه به آیت الله العظمی بروجردی را بنا به تقاضای آقای سید محمدباقر طباطبائی بروجردی در سال 1383ه.ش (تولیت مسجد اعظم) پذیرفتند.
ایشان ابتدا مسجد را از آستانه مقدسه تحویل گرفته و اقدام به احیاء موقوفات آن نمودند. برای اداره مسجد، ساختاری تنظیم و مدیر و هیات امنائی تعیین فرمودند. کارهای ساختمانی مسجد که پس از پنجاه سال تکمیل نشده بود و در بخشی از آن در اثر عدم رسیدگی از بین رفته بود با همت ایشان شروع شد و کاشی‌کاری گنبد ، ماذنه‌ها، شبستان شماره2 (زیر گنبد)، شبستان شماره3، وضوخانه، ساختمان اداری وحوض صحن مسجد  بازسازی شدند.
موقوفات مسجد که به مرور زمان از تحت اختیار مسجد خارج شده و هیچ عایدی برای مسجد نداشتند، برای احیای آنها اقدام شد و بخشی از آنها به مسجد برگردانده شدند.  
با اقدام حضرت آیت الله علوی بروجردی ساختمان کتابخانه در سال 1386ه.ش توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بازسازی و در سال 1388ه.ش افتتاح گردید.
مدرسه علمیه آیت الله العظمی بروجردی (مدرسه خان) تحت اشراف ایشان اداره می شود و در سال های اخیر ساختمان آن تعمیر اساسی شد و کاربری مدرسه از خوابگاهی به آموزشی تغییر یافت.
 

ایشان برای احیای اماکن و موقوفات وابسته به مرحوم آیت الله العظمی بروجردی در کشور عراق، هیات امنائی را در آنجا تشکیل دادند و پیگیری امور مربوط به احیاء موقوفات و اداره اماکن وابسطه و مدارس علمیه در شهرهای کربلا ، نجف و سامراء به آن هیات واگذار شد. 

 

آقای سید محمدباقر احمدی طباطبائی بروجردی

آشنایی با زندگی‌نامه

آقای سید محمدباقر احمدی طباطبائی بروجردی(ره) - تولیت مسجد اعظم(1383ه.ش)

آقای سید محمدباقر احمدی طباطبائی بروجردی در اول آذر سال 1334ه.ش در شهر مقدس قم دیده به جهان گشود. ایشان نواده آیت الله العظمی بروجردی و فرزند مرحوم آقا سید محمدحسن است. وی تحصیلات ابتدائی و متوسطه در دبیرستان صدر اوحدی قم به اتمام رساند و موفق به اخذ دیپلم گردید. در سال 1352ه.ش وارد دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) موفق به اخذ مهندسی علوم زمین شد. سپس به خدمت سربازی عازم شد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئول کانون های پرورشی بود و در سال 1360 به استخدام آموزش و پرورش درآمد. وی به مدت چهار سال مسئول برنامه و بودجه آموزش و پرورش استان تهران بود و از سال 132ه.ش تا 1392ه.ش موسس و مدیر مدرسه راهنمائی غیرانتفاعی امید تهران بود. همچنین ایشان از سال 1372 تا الان قائم مقام انجمن تمبر اصیل ایران هستند.طبق وصیت نامه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی و وقف نامه مسجد اعظم ایشان تولیت مسجد اعظم، موقوفات و اثلاث هستند. ایشان پس از دریافت حکم پس از استفتاء از مراجع معظم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی و آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از محضر آیت الله علوی بروجردی درخواست نمودند که اختیارات تولیت مسجد اعظم و موقوفات را بپذیرند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدصادق طباطبائی بروجردی

آشنایی با زندگی‌نامه

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدصادق طباطبائی بروجردی(ره)

تولیت مسجد اعظم(1356ه.ش – 1383ه.ش)

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدصادق طباطبائی بروجردی در سال 1328ه.ش در شهرستان بروجرد دیده به جهان گشود. ایشان نواده آیت الله العظمی بروجردی و فرزند ارشد مرحوم آقا سید محمدحسن بود. وی تحصیلات ابتدائی را در قم شروع و موفق به اخذ دیپلم تجربی گردید. سپس به خدمت سربازی عازم و پس از اتمام خدمت، تحصیلات حوزوی خود را شروع کرد ودروس سطح را نزد آیت الله سلطانی طباطبائی به پایان رساند. وی از سال 1356ه.ش پس از فوت پدر متولی مسجد اعظم شد و تا سال 1371ه.ش در مسجد اقامه جماعت می‌کرد. وی در سال 1383ه.ش دیده از جهان فرو بست و نماز ایشان توسط  آیت الله العظمی صافی گلپایگانی اقامه و سپس در جوار بارگاه مطهر حضرت معصومه آرام گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن طباطبائی بروجردی

آشنایی با زندگی‌نامه

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن طباطبائی بروجردی(ره)

تولیت مسجد اعظم(1340ه.ش- 1356ه.ش)

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن طباطبائی بروجردی فرزند ارشد آیت الله العظمی بروجردی در سال 1346 ه.ق برابر با 1307ه.ش در شهرستان بروجرد دیده به جهان گشود.

 هنگام تولد ایشان، آیت الله العظمی بروجردی به حج مشرف شده بودند و بعد از مراجعت از مکه معظمه و شنیدن خبر ولادت فرزند، فرموده بودند: خداوند عالم را شکر می کنم که دعای مرا درباره داشتن اولاد ذکور مستجاب فرمود.

آقا سید محمدحسن از همان روزهای اول زندگی تحت توجه مستقیم والد معظم پرورش یافتند، ادبیات عرب و سطح را اکثرا در محضر ایشان آموخته و متجاوز از ده سال در حوزه درس خارج معظم له حاضر شدند. وی با دقت نظر رجال و تاریخ اسلامی را از محضر والد معظم کسب کردند.

 وی در سال 1327 ه.ش ازدواج نمود و دارای چهار فرزند شد. وی در در سال‌های آخر تقریبا اکثر اوقات در محضر والد بزگوراشان بود.

آقا سید محمد حسن علاوه بر اینکه؛ اکثر نوشته های علمی مرحوم آیت الله العظمی بروجردی را در اواخر عمر معظم له بر عهده داشتند، نوشتن جواب اکثر استفتائات که مقیدا باید معظم له تقریر می فرمودند، نیز بر عهده ایشان بود. لذا بخشی از آثار علمی مرحوم آیت الله فقید بخط ایشان است. با همه این کارها از مباحثه و تدریس غافل نبوده وکتاب‌های ادبیات و سطح را در حوزه تدریس می کردند.

آقای سید محمدحسن بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجداعظم به جای مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، نماز جماعت اقامه می‌کرد و امور تولیت مسجد اعظم و سایر اماکن وابسطه را بر عهده داشت.

در دوران تولیت ایشان بخش عمده ای از کارهای عمرانی مسجد اعظم تکمیل شد. طبق گزارشات ارائه شده در نشریه کتابخانه مسجد اعظم در طول سال‌های 1340ه.ش تا 1345ه.ش کارهای ساختمانی به شرح ذیل انجام گرفته است:

سنگ فرش صحن و ورودی مسجد تکمیل و پوشش سطح بام شبستان‌ها با سرب عایق کاری می شوند.کاشی کاری گنبد، کتیبه‌های  صحن، نمای بیرون و سر درب ها نصب می گردد. بنای حوض در صحن مسجد و احداث ساختمان برج ساعت و نصب ساعت آن از دیگر کارهای صورت گرفته در آن سال‌ها است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن طباطبائی بروجردی در سال 1356ه.ش چشم از جهان فرو بست و پس از اقامه نماز توسط فرزند ارشد ایشان آقا سید محمدصادق در ورودی زیر ساعت صحن امام رضای حرم حضرت معصومه به خاک سپرده شد .