Menu

روسای کتابخانه

 

 

روسای کتابخانه

آشنایی با زندگی نامه آیت الله شیخ ابوالقاسم دانش آشتیانی (ره)

ریاست کتابخانه (1338ه.ش – 1376ه.ش)

آیت الله حاج شیخ ابوالقاسم دانش‌ آشتیانی در سال 1329ه.ق در یک خانواده روحانی متولد شد. آقای دانش در سال 1344ه.ق در حالی که چهارده سال داشت، وارد حوزه علمیه قم شد. ایشان پس از اتمام دروس سطح نزدیک به چهار سال در درس مؤسس حوزه علمیه آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی حاضر شد و بعد از درگذشت ایشان در درس آیات عظام آقایان حجت، فیض و سیدمحمدتقی خوانساری شرکت می‌کرد. پس از ورود آیت الله العظمی بروجردی به شهر مقدس قم و تشکیل محفل درس، آیت الله دانش به جمع شاگردان ایشان پیوست و تا پایان عمر، از آن استاد فرزانه استفاده کرد. آیت الله دانش پس از حضور در درس آیت الله العظمی بروجردی، کم کم مورد نظر و عنایت ایشان قرار گرفت و عهده دار امور مختلفی شد. ایشان به نمایندگی از طرف معظم‌له به نقاط مختلف کشور اعزام می‌کرد و به مشکلات و مسایلی که وجود داشت رسیدگی می‌نمود. ایشان به همراه حاج آقا مجتبی عراقی فهرست کاملی از کتاب‌های کتابخانه مدرسه فیضیه را تهیه کردند.


آیت الله العظمی بروجردی سرپرستی کتابخانه مسجد اعظم را به ایشان  واگذار کردند. وی برای راه‌اندازی و اداره امور کتابخانه، چندین نفر را به صورت ساعتی  در کتابخانه جذب به کار کردند. با توجه به شرایط آن زمان کارکنان کتابخانه بیمه نبودند و حقوق مختصری از کتابخانه و شهریه ای بابت کار در کتابخانه از بعضی دفاتر مراجع معظم دریافت می‌کردند. آیت الله دانش در دوران چهل سال مسئولیت خود کتابخانه را با کم ترین امکانات به خوبی اداره کرد و تعداد کتاب‌های چاپی و خطی آن را در سطح یکی از بزرگ ترین کتابخانه‌های قم ارتقا داد.

آیت الله دانش با حضرت امام خمینی(ره) رابطه ای نزدیک و صمیمی داشت و در بسیاری از امور مهم حوزوی با ایشان مشورت می کرد. وی برای زنده نگاه داشتن و تقویت مرجعیت حضرت امام در آن دوران اختناق، اداره امور شهریه حضرت امام را بر عهده داشت و با درایت تمام، سالیان طولانی این کار را به خوبی انجام می داد. ایشان با نشر اعلامیه‌های حضرت امام در مبارزات علیه نظام ستم شاهی در نهضت شریک بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و احیای سنت نماز جمعه، آیت الله دانش از طرف حضرت امام به امامت جمعه آشتیان منصوب شد. آیت الله حاج میرزا ابوالقاسم دانش آشتیانی نامی آشنا، چهره‌ای نجیب و خدوم برای همه بزرگان و علمای حوزه است. روح بلند و ملکوتی ایشان روز جمعه هشتم تیر 1380 پس از 93 سال زندگی با عزت به معبود پیوست.

 آشنائی با زندگی‌نامه آیت الله شیخ رضا استادی

ریاست کتابخانه(1376ه.ش – 1380ه.ش)

آیت الله رضا استادی مقدم تهرانی در سال 1316 در تهران در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد.  در سن  هفت سالگی به دبستان رفت و پس اتمام دوره ابتدائی در سن شانزده سالگی برای تحصیل علوم دینی به مسجد امین‌الدوله بازار تهران و مدرسه علمیه مروی رفت و مقدمات را در تهران خواند. ایشان برای ادامه تحصیل  به حوزه علمیه قم شرفیاب شد و در دروس دوره سطح شرکت کرد. سپس حدود ده سال در دروس خارج فقه و اصول شرکت کرد و از محضر استادان برجسته روزگار خود بهره برد.  

آیت الله استادی در این سال‌ها، شوق فراوان به گردآوری کتاب و مطالعه آن‌ها داشت که این مسئله، بعدها در شکل‌گیری روحیه پژوهشگری او تأثیر بسزایی داشت. انتشار ده‌ها جلد کتاب، رساله و مقاله علمی نتیجه یک عمر مجاهدت ایشان در این عرصه است. 


از کارهای مهم دیگر ایشان در این حوزه تهیه، تنظیم و چاپ آثار کنگره‌های عظیم شیخ مفید، مقدس اردبیلی، آقا حسین خوانساری،  فاضلین نراقی و علمای بزرگ گلپایگان است. آیت الله استادی علاوه بر پنج سال ریاست کتابخانه مسجداعظم سوابق عضویت در هیات مدیره موسسه در راه حق، عضو هیات علمی و امنای دانشنامه جهان اسلام، عضو شورای مشاوران کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، رئیس شورای فرهنگ عمومی استان قم، عضو جامعه مدرسین، عضویت در شورای نگهبان، نمایندگی مجلس خبرگان،  مدیریت حوزه علمیه قم، دبیری شورای عالی حوزه های علمیه رهبری را دارند . آشنائی با  زندگی نامه آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری

ریاست کتابخانه(1380ه.ش – 1387ه.ش)

آیت الله‌ سید هاشم ‌حسینی ‌بوشهری‌ در سال‌1335 در یک خانواده روحانی در بندر دیر استان‌ بوشهر چشم به جهان گشود. ایشان پس ‌از به پایان ‌رساندن ‌دوره ‌ابتدائی، در مدرسه ‌علمیه بوشهر ‌مقدمات‌ حوزه را فرا گرفت و برای ادامه تحصیل به ‌حوزه ‌علمیه ‌قم ‌شتافت.

 آیت الله‌‌ حسینی ‌بوشهری ‌از نخستین ‌سال‌های ‌تحصیل‌ به ‌امر تدریس ‌اهتمام ‌ویژه‌ای ‌داشت ‌و دروس ‌مقدمات‌، شرح‌لمعه‌، رسائل‌، مكاسب‌، كفایه‌ تدریس‌ می‌كرد. علاوه بر تدریس ‌دروس حوزوی در دانشگاه‌های‌ تهران ‌و قم تدریس کرده‌اند. 


 ایشان سوابق عضویت در شورای ‌عالی ‌حوزه‌ علمیه ‌قم‌، امام جمعه شهر مقدس قم،  مدیر حوزه‌های علمیه کشور، نایب رئیس جامعه ‌مدرسین و نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری را دارند.

 آشنائی با زندگی‌نامه آیت الله شیخ مرتضی مقتدائی

ریاست کتابخانه (1387ه.ش – 1388ه.ش)

آيت‌الله مرتضي مقتدايي در سال 1314 هجري شمسي، در یک خانواده روحانی در شهر اصفهان چشم به جهان گشود. ایشان در سال 1331 وارد حوزه علميه اصفهان شد و ادامه دروس مقدمات و دوره سطح را نزد بزرگان آن ديار فراگرفت؛ دو سال هم در درس خارج شركت كرد و در سال 1338 به حوزه علميه قم، عزيمت كرد. با ورود به حوزه علميه قم و  در درس آيات‌ عظام بروجردي، امام خميني، محقق داماد، گلپايگاني و اراكي بهره ‌برد. در بخش فلسفه نيز به درس اسفار علامه طباطبائي شرکت کرد.


ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان  قاضي دادگاه‌هاي انقلاب اسلامي، عضو و سخنگوي شوراي عالي قضايي، رياست ديوان عالي كشور، رياست دادسراي ديوان عالي و دادستاني كل كشور، نمايندگي مجلس خبرگان رهبري در دوره دوم و سوم، از استان اصفهان، عضويت در جامعه مدرسين حوزه علميه قم، عضويت در شوراي پيشبرد و ارتقاء حوزه، عضويت در شوراي عالي حوزه‌هاي علميه، مديرحوزه‌هاي علميه و دبیر شورای عالی حوزه های علمیه مسئولیت داشته و در كنار مسئوليت‌های اجرائی، به تدريس دروس سطح و خارج نيز اشتغال داشتند.

 آشنائی با زندگی‌نامه حجت الاسلام والمسلمین سید علی عماد

ریاست کتابخانه (ازسال1388 ه.ش- 1395 ه.ش)

حجةالاسلام‌والمسلمین سید علی عماد در یکم فروردین سال 1338 در شهر بیرجند چشم به جهان گشود. ایشان در سال 1356 وارد حوزه علمیه قم شد و مقدمات، فقه و اصول را در مدسه علمیه رسالت گذراند. در سال 1364 در درس خارج مراجع معظم شرکت کرد. وی اکنون به درس، بحث، مطالعه و تحقیق در این رشته اشتغال دارد.


 ایشان علاوه بر ریاست کتابخانه سوابق عضویت در عضو شورای راهبری پایگاه استنادی علوم ایران و جهان اسلام، كمیسیون دائمی شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری، رئیس كمیسیون انجمن‌های علمی حوزه، دبیر شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی حوزه و معاونت پژوهش حوزه و ریاست  مرکز نخبگان حوزه را در کارنامه خود دارد.


آشنائی با زندگی‌نامه حجت الاسلام والمسلمین سید حسین میرمعزی

رئیس کتابخانه آیت الله‌العظمی بروجردی (از سال1395 تاکنون)

حجةالاسلام‌والمسلمین سید حسین میرمعزی در سال 1340 در تهران چشم به جهان گشود. ایشان تحصیلات حوزوی خود را تا مقطع سطح 4 و تحصیلات دانشگاهی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد  به پایان رسانید.  ایشان علاوه بر تدریس  در حوزه و دانشگاه، ده ها مقاله علمی در موضوع اقتصاد تالیف نموده اند. 


حجت الاسلام و المسلمین میرمعزی سابقه عضویت در انجمن‌هاي علمي ملي و بين‌المللي، انجمن اقتصاد اسلامي ايران، انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه قم را در سوابق خود دارد و هم اکنون معاون پژوهش حوزه های علمیه است.