Menu

کارکنان

 

کتابداران و کارکنان کتابخانه:

حجت الاسلام والمسلمین شیخ عبدالغنی مهدوی صفت(ره)

کتابدار و فهرست نویس(1339 ه.ش – 1385ه.ش)

حجت الاسلام والمسلمین عبدالغنی مهدوی صفت یکی از کتابداران و فهرست نگاران با سابقه کتابخانه بود. ایشان متولد 1298ه.ش از روستای عمان بخش رزن همدان در خانواده‌ای روحانی متولد شد. در کودکی، پس از یاد گرفتن تمام قرآن تا کلاس ششم ابتدایی در مدرسه بدر قروه به تحصیل پرداخت، سپس مقدمات و ادبیات عرب و مقداری از سطح را نزد اخوی گرامی‌اش یاد گرفت. در سال 1320ه.ش رهسپار همدان شد و در مدرسه آقای آخوند تا اتمام لمعتین به تحصیل ادامه داد. در سال 1326 ه.ش وارد حوزه مبارکه قم شد. ایشان بعد از اتمام سطح، حدود دو سال از درس خارج حضرت آیت الله العظمی بروجردی شرکت کرده و بعد از رحلت ایشان در درس آیت الله گلپایگانی و آیت الله مرعشی شرکت می کرد. با معرفی آقای شیخ بهاءالدین محمدی عراقی، سی یا چهل روز پیش از فوت موسس معظم در اواخرسال 1339ه.ش برای تنظیم و ثبت کتاب‌ها در کتابخانه مشغول به کار شد. 


آقای مهدوی صفت خط زیبائی داشت و اطلاعات کتابها را با خط خوش در دفاتر رحلی ثبت می‌کرد. وی برای کتاب‌ها شناسنامه درست می کرد و فهرست آنها را در دفاتر ثبت می کرد. وی علاوه بر فهرست کردن کتابها در روزهای جمعه به عنوان کتابدار به کتابخانه می آمد. با درگذشت مرحوم حاج حسن دانش آشتیانی، مسئولیت ثبت دفاتر کاملا به عهده ایشان افتاد. وی تا سال 1375 این کار مشغول بود. در سال 1376 به علت تغییر نوع رده‌بندی کتاب‌ها، کار ثبت تعطیل و ایشان همچنان با انضباط و اشتیاقی خاص در کتابخانه حضور پیدا می کرد و تجربیات خود را در اختیار همکاران و مراجعه کنندگان قرار می داد. مرحوم شیخ عبدالغنی مهدوی صفت پس از 50 سال خدمت صادقانه در سال 1390درگذشت.


حجت‌الاسلام والمسلمین میرزا حسن نوری همدانی(ره)

فهرست نویس(1339ه.ش 1340ه.ش)

حجت الاسلام والمسلمین میرزا حسن نوری همدانی در سال 1302ه.ش در یکی از روستاهای شهر همدان بنام روستای پاینده در یک خانواده‌ای روحانی متولد شد. وی دروس ابتدایی و مقداری از علوم اسلامی را از محضر والد خویش به خوبی فرا گرفت و آن گاه به همدان مهاجرت کرد.مقدمات و مقداری از دروس سطح متوسطه و علوم دینی را از محضر فرزانگان حوزه علمیه همدان فرا گرفت. در سال 1322ه.ش وارد حوزه علمیه قم گردید.


 از مهم ترین ویژگی‌های مرحوم میرزا حسن نوری همدانی، خدمت در قلمرو تبلیغ است.در سال 1359ه.ش برای تبلیغ و ارشاد و هدایت مسلمانان انگلستان به آن دیار اعزام شد. میرزا حسن نوری همدانی به منظور آشنایی جوانان با مفاهیم و آموزه های اسلامی در سال 1337 ه.ش «انجمن اسلامی» در قم تأسیس کرد.سالیان متمادی در بیت شریف آیة اللّه بروجردی مشغول خدمت در امر ساماندهی کارهای علمی آن مرجع فقید بود و از اصحاب و یاران ویژه و مورد علاقه آن بزرگوار به شمار می آمد. معظم له درباره چگونگی ورودشان به بیت آیة اللّه بروجردی چنین می گوید: «آشنایی من با آیة اللّه بروجردی از آنجا آغاز شد که روزی استفتایی نوشتم و برای پاسخ خدمت ایشان دادم. ایشان از خط و انشای من خوششان آمده بود؛ از اینرو، سفارش کرده بودند که نویسنده این استفتاء را بگویید بیاید، من کارش دارم. خدمت ایشان رسیدم، مرا مورد لطف قرار دادند و فرمودند: من مقداری نوشته دارم، از شما می خواهم که اینها را بازنویسی و تنظیم نمایی. من قبول کردم. از آن پس در خدمت آیة اللّه بروجردی بودم و بسیاری از نوشته های علمی و حتی نامه های مهم سیاسی را من می نوشتم. سالها در خدمت آن بزرگوار بودم و کار عهده من پاک‌نویس کردن و نگارش مطالب و تحقیقات آن مرحوم بود.»

پس از تاسیس کتابخانه ایشان مدتی در فهرست‌نویسی کتابها با کتابخانه همکاری داشتند. سرانجام وی در سن 69 سالگی در تاریخ 29 شعبان 1411 ه.ق مطابق با 25 اسفند سال 1369 ه.ش در منطقه ای بین یزد و کرمان به هنگام سفر تبلیغی که به سیرجان عازم بود، در اثر تصادف، دارفانی را وداع گفت. در روز اوّل ماه مبارک رمضان، جنازه اش بعد از تشییع، در حجره سوم صحن بزرگ حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام به خاک سپرده شد.


حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی موسوی(ره)

کتابدار(1357ه.ش – 1381ه.ش)

مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی موسوی در سال 1323ش در روستای ایوانک شهرستان ابهر چشم به جهان گشود.


 ایشان از سال 1357 تا سال 1381در کتابخانه مسجد اعظم به عنوان کتابدار مشغول به کار بود و چند ماهی هم بعد فوت شیخ احمد آل اسحاق سرپرستی مدیریت کتابخانه را بر عهده داشتند. ایشان در سال 1381 چشم از جهان فرو بست.


حجت الاسلام والمسلمین شیخ علی نقی محمدی آشتیانی

کتابدار(1341ه.ش – 1357ه.ش)

در سال 1323ه.ش در شهرستان آشتیان در یک خانواده متدین دیده به جهان گشود. پدر وی کشاورز بود. وی تحصیلات اولیه خود را تا کلاس نهم در آشتیان به اتمام رساند. سیس وارد حوزه علمیه آشتیان شد و تا اتمام لمعتین در آنجا بود. وی برای ادامه تحصیل به قم آمدند و در مدرسه علمیه مهدیه سکنی گزیدند و پس از اتمام سطح در درس خارج آیت الله العظمی مکارم شیرازی شرکت کردند. ایشان جزو مقسمین شهریه آیات عظام امام خمینی (ره)،  فاضل لنکرانی، بهجت و مقام معظم رهبری بودند. وی در سال 1341ه.ش به دعوت آیت الله دانش آشتیانی به عنوان کتابدار وارد کتابخانه مسجد اعظم شد و تا سال 1357ه.ش در این کتابخانه مشغول بکار بود.


حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد تقی موسیانی

کتابدار(1341ه.ش – 1353ه.ش)

 در سال 1318ه.ش در شهر مقدس قم  در یک خانواده روحانی در شهر مقدس قم  به دنیا آمدند. پدر ایشان شیخ عبدالله اصفهانی از مسئله گوهای مشهور قم بودند. وی تحصیلات ابتدائی را در مکتب خانه خواند و سپس برای ادامه تحصیل وارد مدرسه علمیه حاج محمد صادق شد. وی پس از اتمام سطح در درس خارج آیات عظام بروجردی و امام خمینی شرکت می کرد. ایشان در سال 1341ه.ش  با معرفی دائی خود وارد کتابخانه شد و به مدت 12 سال کتابدار کتابخانه بود. 


وی در سال 1353ه.ش به عنوان کتابدار در کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی مشغول بکار شد.


حجت الاسلام والمسلمین امان الله میرزائی

کتابدار(1354ه.ش – 1357ه.ش)

حجت الاسلام والمسلمین امان الله میرزائی افغانی در سال 1332ه.ش در یکی از روستاهای شهر جاغوری استان غزنی افغانستان دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدائی را نزد اخوی به پایان رساند. 


در تابستان سال 1353ه.ش برای تحصیل علوم دینی به شهر مقدس قم آمدند و در سال 1354ه.ش زمانی که برای مطالعه به کتابخانه می آمد توسط آقای شیخ احمد آل اسحاق برای همکاری به عنوان کتابدار دعوت به همکاری شد. ایشان در چند هفته اول به چیدمان منابع کتابخانه مسلط شد در آن زمان تعداد کتاب‌های کتابخانه حدود هفتاد هزار جلد بود. وی تا سال 1357ه.ش با کتابخانه همکاری داشت. وی از سال 1382ه.ش امام جمعه شهرستان جاغوری افغانستان است.


حجت الاسلام والمسلمین آقای محمدتقی علیزاده دامغانی

کتابدار(1368ه.ش – 1388ه.ش)

شیخ محمدتقی علیزاده در سال1327ه.ش در یک خانواده متدین در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. وی بعد از گذراندن تحصیلات ابتدائی در سال 1350وارد حوزه علمیه دامغان شد و پس از اتمام مقدمات در سال 1353ه.ش وارد حوزه علمیه قم شد و سطح را نزد اساتید برجسته حوزه به اتمام رساند. 


ایشان علاقه مند به ادبیات فارسی و موفق در امر تبلیغ دین بود. وی در سال 1347به خدمت سربازی اعزام و در سال 1368ه.ش با دعوت مرحوم شیخ احمد آل اسحاق به عنوان کتابدار در کتابخانه مسجد اعظم مشغول به کار شد و در سال 1388ه.ش بازنشسته گردید.


حجت الاسلام والمسلمین محمود طیار مراغی

فهرست نویس نسخ خطی کتابخانه

حجة‌الاسلام والمسلمین محمود طیار پروین معروف به "طیار مراغى" روز سوم اسفند 1344 در خانواده‌اى مذهبى در شهرستان مراغه به دنیا آمد. تحصیلات متداول را در زادگاه خود به پایان رساند و براى فراگیرى علوم حوزوی در سال 1364 به شهر مقدس قم مهاجرت کرد.

                                                                                 

ایشان دروس مقدماتى و سطح را در مدارس علمیه رسول اکرم صلى‌ الله‌ علیه‌ وآله و امام محمد باقر علیه‌السلام فرا گرفت و به مدت ده سال در درس خارج آیات عظام تبریزی، منتظری، مکارم شیرزای، نوری همدانی، گرامی و جوادی آملی شرکت کرد.
وی در کنار فعالیتهای علمی خود فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مسجد اعظم را نیز تهیه کرد.

حجت الاسلام والمسین سید احمد حسینی اشکوری

فهرست‌نویس نسخ خطی

حجةالاسلام‌والمسلمین سید احمد حسینی اشکوری فرزند سید علی در سیزدهم ربیع الاول 1350ه.ق در نجف اشرف در یک خانواده روحانی دیده به جهان گشود. تا چهل سالگی در نجف بود و تحصیلات حوزوی خود را زیر نظر پدر گرامی‌شان شروع کرد. پس از اتمام سطح به کارهای علمی و تحقیقی روی آورد و کتاب "امل الآمل" را تصحیح نمود و نسخ خطی کتابخانه آیت الله حکیم را فهرست کرد.

                                                                                  

در سال 1391ه.ق به ایران آمد و در شهر مقدس قم اقامت کرد و به تألیف و تحقیق ادامه داد. در همان سال ورود، همکاری خود را با کتابخانه آیت الله‌العظمی مرعشی نجفی آغاز و تعداد قابل توجهی از نسخ این کتابخانه را فهرست کرد.
ایشان در تأسیس کتابخانه آیت الله‌العظمی گلپایگانی و انتقال کتاب‌های خطی مرحوم حاج شیخ عبدالرزاق کتابچی(12500 نسخه) به این کتابخانه نقش اساسی داشته است.
در سال 1373 با حمایت‌های دفتر آیت‌الله‌العظمی سیستانی، مرکز احیای میراث اسلامی را تأسیس کرد و توانست بیش از 12000 هزار نسخه خطی و تصویر بیش از هشتاد هزار نسخه خطی را در آن‌جا جمع‌آوری و نگهداری نماید.
ایشان در سال 1384 مجموعه نسخه‌های کتابخانه شخصی آیت الله‌العظمی بروجردی (در اختیار کتابخانه مسجد اعظم) را فهرست و در دو جلد منتشر کردند.

جناب آقای مصطفی محفوظی

کارشناس مسئول فهرست نویسی کتاب های چاپی کتابخانه

مصطفی محفوظی در دوم مرداد ماه 1346 در یک خانواده مذهبی در شهر رودسر به دنیا آمد. تحصیلات حوزوی را در مقطع مقدماتی خواند. وی در رشته کارشناسی ادبیات عرب دانشگاه آزاد قم تحصیل کرد و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم کتابداری واطلاع رسانی به دانشگاه اصفهان رفت.

                                                                                    

 در حال حاضر، محفوظی از اساتید بنام فهرست‌نویسی استان قم و عضو هئیت مدیره انجمن کتابداری استان قم است. ایشان علاوه بر تدریس درس سازماندهی مواد کتابخانه‌ای (در دانشگاه‌های  پیام نور و علمی کاربردی) در بسیاری از پروژه ‏های فهرستنویسی كتابخانه‌های شهر قم از جمله فهرست نویسی منابع کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی به عنوان مدیر پروژه فعالیت داشته است.

جناب آقای مجید غلامی جلیسه

کارشناس مسئول فهرست نویسی نسخ سنگی کتابخانه

آقای مجید غلامی جلیسه در چهارم آذرماه 1357 در شهر مقدس قم متولد شد. او تحصیلات آکادمیک را تا مقطع کارشناسی و تحصیلات حوزوی را تا پایان سطح در حوزه‌های علمیه اصفهان و قم ادامه داد.وی در کنار فعالیتهای علمی خود در سال 1389 فهرست نسخه‌های سنگی و نسخ نفیس چاپ سربی کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی را نیز تهیه کرد.
با همکاری ایشان چندین عنوان از کتاب‌های چاپی نفیس کتابخانه از جمله کتاب رساله جهادیه و چاووشی نامه بصورت چاپ عکسی منتشر گردید. آقای غلامی جلیسه هم اکنون مدیریت خانه کتاب ایران را بر عهده دارد.


سرکار خانم طیبه حاج باقریان

خانم طیبه حاج باقریان در شهر مقدس قم متولد شد. او تحصیلات آکادمیک را تا مقطع کارشناسی‌ارشد در رشته کتابداری و اطلاع رسانی ادامه داد.
وی از سال 1390 کارشناس مسئول واحد فهرست نویسی کتابخانه بوده و از ابتدای سال 1394 مسئول بخش مجموعه سازی و سازماندهی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد حوزه شده‌اند. ایشان علاوه بر فهرست‌نویسی بخشی از منابع چاپی کتابخانه، 245 نسخه از نسخه‌های خطی جدید کتابخانه را در سال 1394  فهرست و نمایه کرد.

سرکار خانم نجمه باقریان

 خانم نجمه باقریان در شهر مقدس قم متولد شد. او تحصیلات آکادمیک را تا مقطع کارشناسی‌ارشد در رشته کتابداری و اطلاع رسانی ادامه داد.

وی از سال 1392 با فهرست نویسی کتابخانه همکاری داشته و نشریات و مطبوعات کتابخانه را فهرست نموده است. ایشان مسئولیت سازماندهی نشریات و مطبوعات دیجیتال  و گردآوری پایگاه کتابشناسی آیت الله العظمی بروجردی را بر عهده دارد. 


سرکار خانم معصومه امید

خانم معصومه امید در شهر همدان متولد شد. او تحصیلات آکادمیک را تا مقطع کارشناسی‌ در رشته کتابداری و اطلاع رسانی ادامه داد.
وی از سال 1392 با فهرست نویسی کتابخانه همکاری داشته و کتاب‌های مربوط به سال‌های 1320 تا 1340 کتابخانه را فهرست نموده است.


جناب آقای حسن شوندی

کتابدار(1377ه.ش –... )

آقای حسن شوندی در سال 1342ه.ش در یک خانواده روحانی در شهرستان تاکستان دیده به جهان گشود. وی پس از پایان تحصیلات ابتدائی و متوسطه در رشته علوم انسانی در سال 1365ه.ش وارد حوزه علمیه قم شد و پس گزاراندن دوره مقدمات و سطح در سال 1370ه.ش به خدمت سربازی رفت و در سال 1377ه.ش با معرفی حجت الاسلام والمسلمین سید هادی موسوی به عنوان کتابدار در کتابخانه مشغول به کار شد. وی علاوه بر کتابداری مدتی در ثبت کتاب‌ها با بخش ساماندهی همکاری داشته است.


جناب آقای غلام‌حسین عباسی مقدم

سال تولد: 1352ه.ش
محل تولد: شهر مقدس قم
تحصیلات: حوزوی اتمام سطح و کارشناسی حقوق.
همکاری با کتابخانه: کارمند مرکز مدیریت حوزه علمیه قم 1383 ، کتابدار 1384 و مسئول بخش اداری کتابخانه 1389


جناب آقای مهدی امیری

سال تولد: 1361
محل تولد: شهرستان جیرفت
تحصیلات: دانشجوی کارشناسی مدیریت علوم فرهنگی
نوع همکاری: کارمند در مرکز مدیریت حوزه علمیه قم 1384ه.ش ، کتابدار کتابخانه 1385ه.ش ، مسئول مخزن کتابخانه 1389.


جناب آقای مسعود پیرانی

سال تولد: سال 1358
محل تولد: شهرستان مراغه
تحصیلات و سوابق: حوزوی، خدمات انتشار کتاب و فعالیت های فرهنگی و هنری
نوع همکاری: کتابدار 1388، مسئول بخش ساماندهی 1389 ، مسئول دفتر رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد حوزه های علمیه و مسئول بخش مجموعه سازی و ساماندهی کتابخانه مرکزی 1391 الی 1394 بوده است ایشان از سال 1394 مسئولیت مرکز اسناد حوزه های علمیه را بر عهده دارد.

جناب آقای عبدالحمید صمصامی

سال تولد: 1368ه.ش
محل تولد: شهر مقدس قم
تحصیلات: مهندس ارتباطات و مخابرات و  دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی برق و قدرت
نوع همکاری: کارشناس بخش اطلاع‌رسانی 1388 و مسئول نرم افزار و کتابخانه دیجیتال  1392


جناب آقای سید احمد موسویان

سال تولد: 1359ه.ش
محل تولد: شهرستان بستان آباد
تحصیلات: دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر
نوع همکاری: کارمند مرکز مدیریت حوزه علمیه قم 1383 ه.ش ،مسئول فناوری اطلاعات کتابخانه 1389ه.ش و مسئول شبکه و سخت افزار کتابخانه 1392.

سرکار خانم زهرا حسن نژاد

محل تولد: شهر مقدس قم
تحصیلات: کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی
نوع همکاری: همکاری: کتابدار 1389  ، مسئول بخش مجموعه سازی 1391و 1392 و مسئول بخش خواهران 1390  الی ... .
با تلاش های ایشان بخش زیادی از منابع مورد نیاز کتابخانه تهیه شد.

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای مهدی بخشیان

سال تولد: 1357

محل تولد: تهران                      
تحصیلات و سوابق: حوزوی و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم حدیث از دانشگاه قرآن و حدیث
مسئولیت بخش فناوری و اطلاعات کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد حوزه از سال 1393 را بر عهده دارند.


از دیگر کارکنان کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی (کتابخانه مسجد اعظم)

از دیگر کارکنان کتابخانه که به عنوان کتابدار فعالیت داشتند می‌توان از آقایان حسن شوندی، حجت الاسلام والمسلمین زاهدی، غلامعلی صادق‌زاده، حجت الاسلام والمسلمین ماشاالله مسلمی، حجت الاسلام والمسلمین ستار علیزاده، حجت الاسلام والمسلمین علی قلی‌زاده،  محمد دشتی،  مهدی رضازاده، کاظم گل افشانی، محمد صادقی، امیرحسین حسن نژاد، الیاس اسماعیلی، محمد رضوانی پور و خانم ها: سمانه جنت پور، طیبه گلوردی، نفیسه جان جان، بنت الهدی موحدی محب، محبوبه شوندی، زکیه عرب شیبانی، محبوبه رستم زاده  نام برد قدردانی کرد.

ساماندهی و فهرست نویسی:

 آقایان: علی اکبر زمانی نژاد، علی خلیلی، حجت الاسلام والمسلمین دماوندی، ناصر حسن زاده، ابوالفضل عباسیان، اسلام افضلی، حیدر عیوضی و خانم ها: حمیده روز بهانی، زهرا انتظاری، معصومه امید، معصومه حسن‌خانی، مریم مهرجردی، زهرا آقائی، طیبه قربانی رضوان، فاطمه خسروی، محبوبه اسفندیاری، فاطمه آجیلی، محمدخانی، زینب صفوی و فاطمه بیگدلی نام برد و قدردانی نمود.

پشتیبانی، خدمات و نگهبانی:

آقایان علی سلطانی، سید محمد حسین جعفری، علی اکبر امیری، محمد خلیلی، محمد ابراهیمی، سید علی علوی بخشایشی، محمد سعادتی، اصغر حاج زاده، سید جواد تحویل دار، سید عادل هاشمی و خانم‌ها: زهرا گلوردی، زهرا آجیلی

تاسیسات و فنی:

آقایان کریم ولی زاده، حسین سلطانی، حسن آبیاری، محمدعلی خاکبازان، محسن باستانی.

صحافی:

 آقایان حجت الاسلام والمسلمین محمد اسماعیلی، عباس یزدانی